Otázka:
Je možné přeinstalovat X server a po jeho odebrání použít grafiku?
Whettingstone
2015-01-14 17:53:26 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Používám své malinové pi již asi 2 roky a na začátku jsem odstranil server X, protože jsem si myslel, že ho nikdy nepoužiji. (Postupoval jsem podle pokynů zde k odebrání Jak odinstalovat X Server a Desktop Manager, když běží jako bezhlavý server?).

Nyní chci mít možnost spustit X server a mít grafika.

Bavila jsem se myšlenkou vymazání SD karty a právě provedením nové instalace s již fungujícím X, ale nakonfiguroval jsem Raspbian, který mám nyní poměrně rozsáhle a nechci udělejte to znovu.

Mým preferovaným způsobem by bylo pouze nainstalovat X a znovu jej spustit do Raspbian, který tam již mám. Je to možné? Jak bych to udělal?

Dva odpovědi:
goldilocks
2015-01-14 18:55:29 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Linux používá heterogenní zásobník grafického uživatelského rozhraní, což znamená, že je uspořádán ve vrstvách, ale můžete uspořádat různé vrstvy.

Spodní část zásobníku je relativně homogenní, což znamená, že je téměř vždy stejná. Toto je označení serveru Xorg, které Joan naznačil.

Přestože vám X samo o sobě poskytuje grafickou plochu, nevypadá příliš - obyčejná černá obrazovka s kurzorem. Díky tomu je právě spouštění aplikací obtížné, protože zde nejsou ani žádné nabídky, ani hlavní panely. Můžete nakonfigurovat terminál tak, aby se spouštěl při spuštění a odtamtud jít, ale ve skutečnosti je zapotřebí další software.

Tady jsou další dvě vrstvy, správce oken (WM ) a desktopové prostředí (DE). Druhé vyžaduje předchozí, ale ne naopak. Existují samostatné WM, které mají většinu funkcí spojených s grafickým desktopem, ale linuxové distribuce obvykle používají minimálnější WM s heftierem DE nahoře.

Výchozí DE na Raspbian bylo (pokračujte ve čtení) lxde . Pokud to chcete zpět, představuji si, že by to měl udělat apt install lxde . Nakonec může být zapotřebí více kusů - můžete si prohlédnout seznam možností pomocí apt-cache search lxde . K dispozici jsou také další běžné linuxové DE, ale většina z nich spotřebovává více zdrojů, a proto byl jako výchozí pro pi zvolen lxde.

Všimněte si, že to nezahrnuje grafické přihlášení, což je úkol správce zobrazení (DM). Výchozí nastavení pro raspbian je lightdm , které můžete nainstalovat pomocí apt-get install lightdm .

Chcete-li shrnout dvě části, které potřebujete získat původní systém GUI zpět by bylo:

  • apt install lxde lxde-core lxterminal lxappearance
  • apt install lightdm

Ty by se měly přetáhnout v X a dalších závislostech, pokud tam ještě nejsou. Pokud chcete spustit X z příkazového řádku pomocí startx nebo xinit , budete potřebovat:

  • apt install xinit

Nový výchozí DE je vylepšená větev LXDE, PIXEL, Pi Foundation. Zjevně to můžete nainstalovat pomocí:

  apt install raspberrypi-ui-mods  

Toto může nebo nemusí zahrnovat správce zobrazení pro přihlášení do GUI.

Dík. Na pevném disku to zabralo asi 300 MB prostoru, což jsem očekával. Instalace, kterou jsem udělal předtím, než jsem nainstaloval X11, mi nedovolil spustit startx, jen řekl, že startx nebyl rozpoznaný příkaz. To by to mohlo opravit, doufám.
Při pohledu na `apt-file search startx` (najde balíčky obsahující soubor) je` startx` v balíčku `xinit` (který byste potřebovali ke spuštění X užitečně ...). Pravděpodobně to bylo přitahováno k ostatním věcem, ale pokud ne, tak jdi.
startx chyběl, takže jsem musel dostat i xinit. Poté mohu zdánlivě spustit X. Ze zřejmých důvodů nic nevidím, protože právě teď je moje jediná možnost SSH, ale uvidím, až se vrátím domů.
V návaznosti na to pak runnung startx nebo xinit vyústí v bílou obrazovku v levém horním rohu s příkazovým řádkem a nespuštění grafického uživatelského rozhraní. ale spuštěním služby start lightdm se zobrazí přihlašovací obrazovka a po přihlášení se znovu zobrazí bílá obrazovka v levém horním rohu. Restartování proběhlo na přihlašovací obrazovce při restartu, ale po přihlášení je pole v levém horním rohu s příkazovým řádkem černé.
Také jsem musel spustit příkaz „sudo apt-get install lxde-core lxterminal lxappearance“ z https://www.therryvanneerven.nl/how-to-install-raspbian-jessie-on-an-old-raspberry-pi. html
@LaurenceCope Na zdraví, upravil jsem to dovnitř. Obvykle používám Raspbian lite a pak přidávám jednoduché GUI (fvwm) pro příležitosti, když připojím obrazovku. Nemusím moc instalovat, aby to fungovalo přes `startx` (bez přihlášení do GUI), takže to, co tu bylo, bylo trochu náčrtu.
To nebylo použitelné před dvěma lety, když byla položena otázka, ale @goldilocks by měla být tato odpověď aktualizována pro PIXEL? V zásadě `sudo apt-get install raspberrypi-ui-mods`. Původně jsem sem přišel s odinstalováním uživatelského rozhraní na Stretch a aktuálně zveřejněné příkazy nebyly dostatečné (tj. Dostaly mi grafickou plochu X, ale ne tu, kterou jsem očekával), dokud jsem nenašel https://raspberrypi.stackexchange.com/questions/65848 / how-do-i-upgrade-raspbian-lite-to-raspbian-pixel a odpovídající vlákno na fórech Raspberry Pi.
joan
2015-01-14 18:14:41 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Zkuste

  sudo apt-get install xutils  

To by mělo přetáhnout všechny potřebné balíčky.

Pak možná použijte

  sudo raspi-config  

a vyberte možnost bootování na plochu.

Zdá se, že to získává pouze balíčky pro X11. Nic jiného než ty odkazy nevidím. Také to zabírá asi 4,5 MB prostoru, což se zdá málo pro X11 a správce oken.
Myslím, že pokud se v X netáhne, musí být již nainstalován. Nebudu však přísahat na můj život. To by měl dělat správce balíčků.
@Whettingstone zkuste apt-get xserver-xorg. Znamená to rozdíl?
Joan Ano, jde z 21 balíčků a 4,5 MB na 34 balíčků a 22,5 MB. Stále se mi to zdá velmi málo, alespoň co do velikosti. Čekal bych pár stovek mbs.
Dej tomu šanci. Do megabajtu můžete zabalit strašně mnoho softwarových objektových kódů.
Dobře, je hotovo. Nemám žádný způsob, jak to otestovat, dokud se nedostanu domů. Nastavím vzdálenou plochu, ale nemyslím si, že to mohu udělat přes SSH? Google na záchranu? Ano.
@Whettingstone Jsem si jistý, že můžete, ale nevím jak.


Tyto otázky a odpovědi byly automaticky přeloženy z anglického jazyka.Původní obsah je k dispozici na webu stackexchange, za který děkujeme za licenci cc by-sa 3.0, pod kterou je distribuován.
Loading...