Otázka:
Napájejte 5V relé z pinů GPIO
hightekjonathan
2015-02-21 10:16:21 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Mám banku relé (5), které se snažím spustit z mého Pi. Používám relé 5V TE Connectivity, napájená z vysoce výkonných reléových sad Sparkfun, která ke spuštění relé používají tranzistor NPN.

Problém, který mám, je, že nemohu přepnout relé. Nedodávají výstupní piny GPIO 5V? Myslel jsem, že Pi udělal na GPIO.

Ne, piny Gpio mají 3,3 voltu.
Pak víte o způsobu, jak mohu upravit svůj obvod?
Chcete-li to obejít, můžete použít Darlingtonův čip, jako je uln2803. Další podrobnosti naleznete zde http://jp.raspberrypi.org/forums/viewtopic.php?t=44121&p=608819
Bude to vyžadovat napájení 5 voltů a zapamatování pro připojení všech důvodů dohromady - dělám to pro přepnutí signálního světla věže, jako je toto http://www.ebay.com/itm/DC12V-Industrial-Red-Green- Žlutá-výstražná-signální-věž-lampa-výstražná-světelná sada- / 391042945244? Pt = LH_DefaultDomain_0 & hash = item5b0bf9d0dc
Takže pomocí diagramu [this] (http://oi44.tinypic.com/6ga5c2.jpg) bych měl být dobrý? Nechci si smažit pí, ale také chci, aby to bylo správně. Mohu také napájet relé z 5V kolejnice na záhlaví? nebo si musím vyrobit batoh?
Ano, pokud použijete finální verzi grafu dole (pozorně si přečtěte vlákno), původní verze nepřipojují důvody. Neměli byste používat 5voltový kolík Pi z několika důvodů, protože byste mohli získat zpětný proud, když je cívka vypnutá (potenciální poškození Pi) a Pi nemusí být schopen poskytnout dostatečný proud. Nejsem obeznámen s částí jisker, kterou zmiňujete, ale může dělat totéž jako obvod, na který jsem vás ukázal. Možná jej budete muset napájet vlastním napájením.
Existuje způsob, jak mohu napájet oba ze stejné zásuvky? Opravdu nechci zapojit další zásuvku. Snažím se, aby to bylo co nejvíce mobilní a přenosné.
Možná budete moci, ale vyhne se problémům s napájením a poskytuje nejlepší ochranu. Moje nastavení má 3 napájecí zdroje, jeden pro PI, jeden pro ovládání relé (Darlingtonův čip 5V) a 12V pro světlo a bzučák). Pokud máte opravdu chuť, můžete přivést nejvyšší napětí s dostatečným proudem k pohonu všech zátěží a poté je rozbít na různá napětí, která potřebujete, pomocí regulátorů napětí atd.
Původně jsem měl obvod 7805 k napájení relé, protože jsem plánoval použít Arduino, ale pak jsem si vzpomněl, že moje pí jen sbíral prach a myslím, že jsem předpokládal, že je to 5v. Mám zásuvku 2,1 A pro mé pí, takže musím napájet relé a pí. A nejsem si jistý, jak kreslí moje pi, protože používám adaptér Bluetooth a adaptér Logitech.
Navrhoval bych, aby to nejprve fungovalo se samostatným napájecím zdrojem, a pak řešilo složitost energetických potřeb Pi a přenositelnosti. Jak se říká, nejlepší způsob, jak jíst slona, ​​je jedno sousto po druhém.
Je pravda, že samostatné 5V napájení pak stačí spojit všechny vodiče GND z pí a oddělit napájení od čipu a mělo by to být v pořádku?
Jo, jen se ujistěte, že 5voltové napájení splňuje potřeby počtu relé, která plánujete mít najednou, plus faktor fudge. V mém případě jsem dimenzoval svůj napájecí zdroj tak, aby poskytoval dostatek proudu pro zapnutí všech relé najednou (i když v praxi mám jen 2 najednou).
Pokud jste spokojeni s mými komentáři, proměním je v odpověď.
To je přesně to, co jsem potřeboval. A ráno s tím začnu.
@SteveRobillard Dnes jsem dostal své Darlingtonské čipy a pokoušel jsem se, aby můj projekt fungoval, ale prostě je nemohu přimět, aby se zapnuli při použití mého pi, pokud to zkrátím, pak fungují správně, ale ne s GPIO
Můžete dostat LED na světlo z GPIO (pamatujte si rezistor)?
Vytáhl jsem multimetr. 3.3V správně klesá z kolíku pi. Ale na výstupu uln2803 dostávám místo toho 0,62v.
jak napájíte ULN2803 (darlington)?
V současné době je 9V baterie do napájení
jaké je napětí v darlingtonu a jak jsou připojeny základy baterie, pí a zátěže?
Všechny pozemky jsou svázány dohromady. A 5v klad je spojen se společným na darlingtonu. Sledoval jsem diagram.
Řekl jste, že když zkrátíte kontrolní linii lodi, získáte očekávaný výstup? při použití běžného nastavení nejste? nastavujete kolík vysoko nebo nízko?
Nastavuji špendlík vysoko. Výstupní napětí pí na Darlingtonově vstupu je 3,23v. Výstup darlingtonu na tomto pinu je 0,62 volty
Je pro mě těžké pomoci, když odpovíte pouze na některé moje otázky. Také vidím obrázek nastavení? Snažíte se, aby jedno relé fungovalo najednou nebo všechny?
Promiňte, jaké přesně byly všechny otázky? Tady je obrázek [Imgur] (http://i.imgur.com/ult78Pk.jpg). Snažím se napájet pouze jedno relé najednou.
Váš obrázek neukazuje připojení relé? ani jak napájíte zátěž? Předpokládám, že regulátor napětí je 5V? Říkal jste, že když zkrátíte kontrolní linii lodi, získáte očekávaný výstup? při použití běžného nastavení nejste? měli byste také odpojit další linky od darlingtonu (dokud to nezačne fungovat), máte připojeny 4 vstupy a 4 výstupy. Nezapomeňte, že pravidlo je zjednodušené, pak ho nechte fungovat a přidejte složitost.
Vím docela pozitivně, že to není problém s relé, ale problém se zapojením Darlingtonu. Mám piny RPi, které jdou do darlingtonu, odtamtud na útěk cat5e a poté pomocí kabelu cat5 ke krabici, kde jsou umístěny moje reléové desky, které jsou napájeny pomocí 5v, země a ovládacího vedení, které se při použití 5v zapne. Regulátor je 7805 se 100uf na vstupu a 10uf na výstupu. Odtamtud dostávám konstantní 5V. Moje piny RPi odesílají 3,3 V. Když ručně zkratuji 5V na ovládací linku, relé se přepnou. Ale ne při použití čipu Darlington.
5 voltů na ovládací vedení desky relé nebo Darlington?
5v k ovládacímu vedení desky.
Myslím, že vím, že problém, který chce Darlington potopit, není zdrojem. zní to, jako by se řídicí vedení vašeho relé chtělo aktivovat, když je vysoké (použijete 5V a aktivuje se. Můžete to vyzkoušet připojením darlingtonu k LED pomocí výstupu jako země.
Jak bych to tedy mohl překonat?
je každý opravdu samostatný nebo sdílí napájecí zdroj?
Potvrdili jste, že se jedná o problém
Hledám svůj led box. Všichni sdílejí nabídku
Nyní jsem to potvrdil. Když připojíte GND k LED na pinout Darlingtonu, a 5V na vedl ke COM 5V Svítí.
co se stane s relé (bez připojeného zatížení klikne), pokud místo toho, aby byl pin gpio vysoký, uděláte ho nízký?
Pokud má relé méně než 5 V, neaktivuje se v zásadě pouze gnd
Nevím nic o vašich konkrétních relé (ale za předpokladu, že používají opto izolátory), můžete ovládat výkon (nezatíženou stranu) relé s výstupem z darlingtonu (všimněte si, že napájení na této straně desky relé bude muset být 5V.
[Tyto] (https://www.sparkfun.com/products/11042) Jsou reléové desky, které mám
Není to optoizolované, takže při přerušení napájení existuje určité riziko, že proud teče zpět, ale můžete jej chránit vhodnou diodou, která ochrání darlington. můžete zkusit připojit 5 voltů k řídicímu vedení relé, poté připojit 5 voltů k napájení relé na straně řízení a připojit darlingtonské vedení k zemi ovládání relé. Místo přepínání řídicího vedení jdeš ovládat sílu. Znovu to proveďte bez zatížení, pouze nejprve poslouchejte kliknutí.
Jednoduchým způsobem, tedy aktivovat GND namísto 5v?
jo, budete ovládat 5 voltů napájených na vstupní stranu relé - to funguje, protože máte na desce pouze jedno relé a ne několik se společným napájením. Všimněte si, že bych doporučil získat nějaké opto izolované reléové desky.
Dobře, zítra to přepojím
Zkontrolujte také provozní proud na straně relé, aby nedošlo k přetížení darlingtonu
Dobře, děkuji. Doufám, že na to přijdu. Existuje jiný typ darlingtonu, který místo potopení pochází?
Myslím, že ULN2003 může fungovat. Můžete také chtít google „uln2803 ovládání aktivního vysokého relé“
Slyšel jsem, že někdo použil rok 2003, budu muset najít pár, abych to zkusil
Nejprve zkontrolujte specifikace, že číslo dílu je jen odhad.
Zdá se, že číslo je špatné http://electronics.stackexchange.com/questions/84312/how-to-use-darlington-arrays-to-source-current-in-a-7-segment-display-driver
Několik z těchto čipů jsem si objednal. Mám použít diodu 1n4148 mezi napájením Darlington a relé? Nevím, jak správně zvolit diodu.
http://www.ehow.com/how_7433946_choose-right-diode.html rychlé hledání ochrany relé a diod by také mělo fungovat. Z dlouhodobého hlediska by vám nebylo lépe s reléovou deskou bez problémů, které má tento (jeden s integrovanou ochranou zpětného emf as izolací opto a která je také aktivní nízká?
Dva odpovědi:
GeertVc
2015-03-01 18:49:39 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Proč se to prostě nelíbí?

Raspberry Pi přepíná mezi 0 a 3V3, což je více než dost k nasycení Q1, což přebírá „těžkou“ práci: zapnutí / vypnutí relé + 5V. V závislosti na relé, která používáte, mohou platit malé úpravy pro D1 a Q1.

Raspberry Pi controlling a relay

Vynikající odpověď! A velmi bezpečný způsob, jak toho dosáhnout.
Pěkná odpověď, která by měla jednou provždy vyřešit „štafetové otázky“. Možná by bylo dobré dodat, že skutečnost, že napájecí napětí Pi a relé by měla být buď stejná, nebo alespoň sdílet společný GND. I když by se to elektrotechnikovi mohlo zdát zřejmé, mohlo by to být pro začátečníky úskalí.
@Ghanima: Ano, určitě máte bod. Ale jak jste zmínil, pro mě je „zřejmé“, když vidím zemní symbol, že je to pro obě strany (zde: malina a relé). Záměrně jsem napájel relé + 5 V (může být dokonce + 24 V nebo jakékoli bezpečné nízké stejnosměrné napětí), abych výslovně ukázal publiku, že účelem výše uvedeného obvodu je mít na obou místech různá napětí. To je cílem okruhu.
Jaký je účel R2?
@erikH: tento rezistor zajistí, že základna Q1 má pevnou úroveň (v tomto případě připojenou k zemi) v případě, že by vstup na R1 plaval. Pokud jste si jisti, že vstup nikdy nebude plavat, pak R2 není nutný, ale je to druh „ochrany“. Pokud může vstup plavat a nemáte připojený R2, může se tranzistor začít nekontrolovaně spínat.
Tranzistory BJT jsou řízeny proudem, a protože plovoucí vstup neprodukuje žádný proud, není nutné jej táhnout na zem. Dalo by to smysl v případě MOSFET, ale váš obvod nebude fungovat s MOSFET.
Tato odpověď mě naučila elektrotechniku
@GeertVc: Re R2: R2 je nadbytečný. Nikdy nenastane situace, kdy plovoucí vstup ovlivní BJT v sytosti nebo v aktivních oblastech.
@Seamus: správné prohlášení. Částečně proto, že se zdá být možné Q1 vypálit: viz [tato odpověď] (https://electronics.stackexchange.com/questions/56010/why-pull-base-of-bjt-switch/56011#56011), poslední věta . Ale připouštím, že je to rohový případ. To znamená, že používání R2 se hlavně sníží na následující 3 položky: dělení napětí (mít na základně Q1 přibližně 1V6 je více než dost na to, aby bylo možné jej vypálit, 3V3 není potřeba), rychlejší přepínání vypnuto (při ovládání relé, to může být důležité) a kompenzace svodového proudu CB (vyhýbá se částečnému zapnutí Q1).
Vysvětlil by někdo prosím účel D1 pro začátečníky?
Když je relé aktivováno, vytváří energii ve své cívce. Pokud je relé náhle deaktivováno (tj. Spínač Q1 se rozepne), je třeba uvolnit energii. Pokud by tam D1 nebyl, musí Q1 veškerou tu energii absorbovat. Jelikož mluvíme o obrovských napěťových špičkách (mnohem více než povolené napětí C-E Q1), mohlo by to téměř jistě poškodit Q1. D1 tomu brání: je to druh „zkratu“ energie a jako taková bude energie rozptýlena v samotném relé místo tranzistoru.
tlfong01
2018-05-11 08:37:26 UTC
view on stackexchange narkive permalink

# Úvod #

OP by chtěl použít Rpi k bezpečnému ovládání banky 5 reléového modulu Beefcake společnosti Sparkfun. Měl problém, protože logická úroveň Rpi GPIO je 3,3 V, ale jeho relé používá logické řízení 5 V. Chce vědět, jak upravit Rpi, aby obešel problém disparity na logické úrovni. Mezi jeho volby patří následující: použití tranzistoru BC5468 k řízení reléové cívky; získání optoizolačního relé a řízení pomocí ULN2803; pomocí zdrojového ovladače, jako je UDN2981, ...

Po prozkoumání nyní navrhuji několik řešení s příslušnými klady a zápory. OP může zvolit řešení po obchodování s rizikem, spolehlivostí, cenou atd.

# Obsah #

Řešení 1 - Úprava předpěťového odporu tranzistoru NPN

Řešení 2 - Použití UDN2981 k posunu signálu Rpi o 3,3 V GPIO na 5 V

Řešení 3 - Použití 74HC03 a 74HC04 k posunutí signálu Rpi o 3,3 V GPIO na 5 V

Řešení 4 - Použití 74HCT125 k provedení převodu logické úrovně

Řešení 5 - Použití TXS0102 k provedení převodu logické úrovně

Opatření 6 - Použití 2N2222 k provedení převodu logické úrovně

Řešení 7 - Používání 2N7000 k převodu logické úrovně

FAQ1 - Jak napájet Rpi a reléový modul a spojovat základy dohromady

FAQ2 - Jak se vyhnout problémům s plovoucím vstupem

FAQ3 - Moje relé je vždy zapnuto, ať už je vstup High nebo Low, je to proto, že signál Rpi Low není dostatečně nízký?

FAQ3 - Můj signál Rpi GPIO Low nemůže relé vypnout, ale nastavení GPIO jako vstupu by udělalo. Neublížím svému Rpi, když tak udělám?

Návrh řešení potíží s hardwarem

Návrh řešení potíží se softwarem

Reference

# Řešení 1. Úpravou předpětí tranzistoru NPN tak, aby byl 3.3 V kompatibilní #

Jedná se o dva obecné typy řešení:

(1) upravte vstupní obvod logické úrovně modulu 5 V tak, aby se přizpůsobil signálům 3,3 V,

(2) Použijte převodník logické úrovně 3,3 V na 5 V pro posunutí signálů Rpi o 3,3 V na 5 V.

Nyní začínám s (1).

Vyšetřování

Reléový modul Beefcake od společnosti Sparkfun má tranzistor NPN 2N3904 (Q2) pohánějící cívku ( U1). Je určen pro Arduino 5V logické signály.

SparkFun relay control kit schematic

Mám podobný tranzistorový modul NPN KY019, který může být řízen signály Rpi 3,3 V . Zkontroloval jsem tedy jeho požadavky na vstupní signál, abych zjistil, proč KY019 dokáže pobavit signály 3,3 V, ale Beecake ne.

KY019 spec

Zjistil jsem, že KY-019 má spouštěcí úroveň 2,5 V a 0,1 mA . Tento signál je zesílen tranzistorem NPN na 50 mA, dostatečně vysoký na to, aby cívku aktivoval k aktivaci relé.

Tongling coil spec

Rpi GPIO (s vysokou úrovní nad 2,8 V a maximálním proudovým limitem 16 mA ), může pohodlně napájet 4mA, neměl by být problém přímo řídit modul.

Cívka má dobu odezvy 10 mS. Naprogramoval jsem pin 17 Rpi GPIO tak, aby přepínal reléový modul na 40mS období (25cps) a našel relé šťastně klikající podle očekávání. (Pro signály GPIO jsem používal 2 metry dlouhé připojovací vodiče, takže signál na konci vstupu relé je trochu hlučný.)

KY019 toggle test

Jak upravit modul Beefcake tak, aby byl kompatibilní s logikou 3,3 V

Tranzistor NPN Beefcake má rezistor R2 omezující proud na hodnotě 1K. Tento rezistor omezuje základní proud na vysoké úrovni logiky Arduino 5V. Základní proud v mezích, po zesílení (obvykle hFE> 100), je dostatečně velký, aby zapálil cívku.

Výpočet proudu Arduino 5V GPIO do reléového modulu Beefcake:

Proud Arduino i ~ (4V [Arduino High] - 1V [Vce (sat)]) / 1K [R]) = 3V / 1K = 3mA

Avšak logický signál Rpi High je nižší než Arduino, takže odpovídající omezený proud je menší a po zesílení není dostatečně velký, aby poháněl cívku .

Rpi aktuální i ~ ((3V [Rpi High] - 1V) / 1K = 2mA…

Úprava je jednoduchá - stačí nahradit 1K R2 menším odporem, řekněme 510R.

Rpi proud i (po úpravě) = (3V - 1V) / 501R = 4mA

Vyučování odhaduji na základě obvodové analýzy a experimentování. Myslím, že můj odhad je 90% pravděpodobně správný.

Analýza rizik

Ačkoli malý signální NPN tranzistor 2N3094 lze použít pro malé přepínání zátěže, není to tak spolehlivé. Pro přepínání relé je bezpečnější používat výkonové tranzistory, jako jsou SS8050, UDN2981, speciálně navržené pro indukční zátěže.

OP chce bezpečnou metodu, která by jeho Pi nevysmažila, takže pro spolehlivost zdrojový ovladač jako je UDN2981 je způsob, jak jít.

/ ...

# Řešení 2 - Použití UDN2981 k řízení reléového modulu Beefcake #

Komentáře poukazují na to, že reléový modul Sparkfun Beefcake OP je spoušť na vysoké úrovni, proto nelze použít běžně používaný dřezový ovladač ULN2803. Ovladač podobný ULN2803, ale místo toho by měl být použit aktuální zdroj, spíše než aktuální potopení.

Myslím, že UDN2981 je vhodný ovladač pro reléový modul OP.

Úspěšně jsem ověřil, že UDN2981 poháněl reléový modul vysoké úrovně podobný Beefcaku a ULN2803 nízký spouštěcí. Níže je uveden souhrn.

UDN2981 ovládající vysoké spouštěcí reléové moduly NPN s tranzistorovým vstupem

Nejprve jsem ručně otestoval UDN2981 bez připojení k Rpi, abych blikal 4 diody LED, aby bylo zajištěno, že obvod funguje správně.

uln2803 udn2981 photo

Poté nastavím 4 reléové moduly tranzistorového vstupu typu NPN (KY019), a připojil 4 vstupy reléového modulu ke 4 kanálovým výstupům UDN2981.

KY019 x 4

Poté jsem připojil 4 piny Rpi 3.3V GPIO přímo ke 4 vstupům kanálu UDN2981. K přepnutí 4 jsem použil následující funkci pythonu předávat moduly rychlostí 25 cps.

python function to toggle 4 relays

Výsledek byl dobrý. 4 reléové moduly cvakají a LED diody blikají podle očekávání rychlostí 25 cps. Výstupní signály Rpi GPIO zůstaly poblíž 3,3 V a výstupní signály UDN kolem 4,0 V, což znamená, že žádný vstup nebyl přetížen.

Toggle module waveform

UDN2981 ovládání High trigger, opto-izolované reléové moduly

OP také zvažoval použití opto izolovaných reléových modulů, protože jsou bezpečnější. Úspěšně jsem použil stejný UDN2981 pro ovládání 4 High level trigger , opto izolované reléové moduly (MK055).

MK055 relay modules

Ve skutečnosti lze UDN2981 použít k ovládání jakéhokoli typu spouštěcího modulu High, bez ohledu na tranzistor NPN nebo opto izolované typy.

U modulů s nízkou aktivací, ať už je to tranzistor PNP nebo izolovaný optický obvod, však zdrojový ovladač UDN2981 nefunguje, je třeba použít ULN2803 nebo jiný ovladač jímky.

ULN2803 ovládající vstup tranzistoru PNP s nízkou spouští nebo opto izolované reléové moduly

Úspěšně jsem ověřil, že dřezový ovladač ULN2083 může ovládat 4 opto izolované izolované reléové moduly s nízkou spouští. Nejprve jsem otestoval ručně blikající 4 LED diody, poté jsem použil stejnou funkci pythonu výše k otestování 4 modulů. Výsledky byly také dobré.

MK101 relay module

ULN2803 a Klady a zápory UDN2981

Klady

 1. ULN2803 a UDN2981 lze přímo řídit logickým signálem TTL nebo CMOS s napájecím napětím 3,3 V nebo 5 V.

 2. Jejich jmenovité výstupy 500 mA s klešťovými diodami jsou vhodné pro spínání relé a krokových motorů .

Nevýhody

 1. ULN2803 a zejména UDN2981 nejsou tak běžné.

 2. Mají 8 kanálů, a proto mají větší 18kolíkovou velikost DIP balíčku. Pro méně kanálů jsou běžnější 74HC03 / 04 nebo 74HCT125 se 14kolíkovým DIP balíčkem běžnější a snáze se s nimi manipuluje.

# Řešení 3 - Použití 74HC03 a 74HC04 k posunu o 3,3 V GPIO signálu RPi #

Používání UDN2981 k řízení reléového modulu je velkým problémem, protože jsou navrženy s vestavěnými diodami typu fly back pro přímé napájení relé.

UDN2981 není běžné a není pro začátečníky experimentovatelné. Pro začátečníky mohou velmi běžné a levné integrované obvody logické brány, brány 74HC03 Quad NAND a hexadecimální měniče HC04 dělat stejnou práci jako UDN2981 a posunovat až o 3,3 V logické signály.

Úspěšně jsem ověřil HC03 a HC04 posunul logiku 3,3 V na 5 V a zjistil, že funguje jak pro tranzistorový vstup, tak pro opto izolované izolované spouštěcí moduly.

hc03 04 converter schematic

hc03 hc04 ky019 mk047

hc03 hc04 ky019 ky047

# Reference #

R1. Jak funguje elektrické relé? - TechyDIY

R2. Spínací obvod relé - výukové programy pro elektroniku

R3. Průvodce připojením relé Beefcake Relay - SparkFun

R4. Digitální vyrovnávací paměti a třístavové vyrovnávací paměti - výukové programy pro elektroniku

R5. Vytahovací rezistory - výukové programy pro elektroniku

R6. Výukový program pro logické úrovně - SparkFun

Arduino Voh 4,2 V, díl 0,9 V

R7. Specifikace napětí a proudu pinů Rpi GPIO

Rpi Voh 2,4 V, vol 0,7 V

R8. Bipolární tranzistor - výukové programy pro elektroniku

================

# A.3 Logické Převaděč úrovní pomocí HCT125 #

Takže jsem otestoval další up převaděč, HCT125. Byl jsem rád, když jsem zjistil, že to funguje dobře. Signál 5V0 převedený na HCT125 neklesl, když byl připojen k reléovému modulu poháněnému tranzistorem NPN.

HCT125 level converter

/ ...

Konec dodatků

** * Dlouhá odpověď Bude smazáno * **

Tato dlouhá odpověď je příliš dlouhá a špinavá. Nyní se snažím odstranit irelevantní odstavce a možná je nahradit položením relevantní otázky a odpovědí sám.


Jak zkontrolovat modul Photo Coupler / Opto izolované relé

 • Získejte propojovací kabel.
 • Připojte jeden konec k signálnímu / vstupnímu kolíku reléového modulu.
 • Druhý konec přidržte, dotkněte se kolíků Vcc (+) a Gnd (-) a zkontrolujte níže uvedené výsledky.
 • Relay Module Test Results Table

  2.1 Typ vstupu tranzistoru

  U populárního bipolárního typu vstupu tranzistoru NPN: zdrojový signál ovladače (signál Rpi GPIO nebo signál RPi GPIO po převodu logické úrovně 3,3 V na 5 V) jde do základny tranzistoru přes sériovou LED a předpínací odpor.

  Příklad reléového modulu typu tranzistorového vstupu (BJT NPN)

  Existují i ​​jiné ne tak populární spínací obvody relé, jak je popsáno v tomto spínání relé tutoriál

  2.2 Typ vstupu fotočlánku

  Relé typu vstupu fotočlánku má jako vstup phtocoupler. Fotočlánek pohání další tranzistor, který zase pohání cívku relé.


  Dodatek C - Převodník logické úrovně pomocí TXS0102

  Nyní vím, že Rpi GPIO může přímo řídit reléový modul, ale existují dva problémy. Za prvé, signál GPIO s dlouhým připojovacím vodičem je hlučný, a proto není tak spolehlivý. Zadruhé, setrvačníková dioda 1N4148 nemusí úplně potlačit zpětný EMF cívky, a pokud se nešťastně 1N4148 rozpadne nebo není správně připojen (špatný kontakt, suchý pájecí spoj atd.), Zadní EMF může poškodit Rpi.

  Takže jsem se rozhodl použít převodník logické úrovně ke zvýšení signálu Rpi GPIO z 3V3 na 5V. Nejprve jsem vyzkoušel převodník TXS102 a zjistil jsem, že funguje dobře. Kromě posunu signálu GPIO nahoru se hluk na vysoké úrovni také výrazně sníží.

  TXs0102 photo and waveform

  Našel jsem však velký problém, když napájení převedeného 5V GPIO singalu do reléového modulu. Relé se stále zapínalo a vypínalo stejně jako dříve, se signálem 3V3, ale když jsem použil rozsah pro kontrolu křivky, zjistil jsem velmi překvapivě, že signál 5V poklesl o polovinu, na 2,2V .

  Domníval jsem se, že důvodem bylo, že TXS0102 může potopit proud mnohem lépe, než přivádět proud do reléového modulu. Abych ověřil svůj odhad, přivedl jsem 5V signál do jiného reléového modulu, typu stahovacího fotočlánku, model MK01.

  Tentokrát jsem zjistil, že signál 5V nesnížil žádné znatelné množství.

  Takže jsem rychle dospěl k závěru, že reléový modul tranzistorového typu NPN je špatná volba. Od nynějška bych přestal testovat tento druh relé a přesunul se k typu relé s optickým vazačem.

  Rovněž jsem otestoval další modul ovladače fotočlánku MK101. Tento modul má jumper pro výběr Higher trigger nebo Low trigger. Zjistil jsem, že pro Low trigger není ovlivněna úroveň signálu 5V převedeného TSX0102. Když je ale vybrána Spoušť nízké, úroveň převedeného signálu 5V klesla na přibližně 2,5 V, ačkoli relé stále funguje.

  txs0102 test high low trigger modules


  Dodatek E - Převodník logických úrovní pomocí HC04

  HCT125 není tak běžný. Takže jsem zkusil ještě jeden obvod převodníku pomocí HC03 quad open drain NAND gate a HC04 hex invertor. Když jsem testoval výstup HC04, zjistil jsem, že je velmi hlučný. Hádal jsem, že jedním z důvodů bylo, že používám různé zdroje napájení, jeden pro rpi, druhý pro převodník. Dokonce i když jsem připojil zemnící body napájecích zdrojů k vytvoření společného bodu, hluk nezmizel. Poté jsem použil jeden zdroj napájení pro rpi i převodník a hluk zmizel.

  Noisy converter output

  enter image description here

  Zkoušel jsem výstupní signál HC04 pro reléový modul v režimu nízkého spouštění (který vyžaduje klesající proud, ale ne v režimu vysokého spouštění (který vyžaduje zdrojový proud), takže přidám HC04 hex NENÍ brána, která může dodávat proud do reléového modulu.

  Dodatek F - Problém s plovoucím převodníkem úrovně HC04

  Minule, když jsem poprvé vyzkoušel převodník úrovní založený na HC03, na reléovém modulu fotočlánku jsem zjistil, že pokud nechám plovoucí vstup, modul zachytí hluk a relé se bláznivě zapíná a vypíná. Myslel jsem, že frekvence je možná 1kHz. Nebyl jsem si jistý, jestli to byla nějaká oscilace pozitivní zpětné vazby. Ale když jsem použil rozsah pro kontrolu, překvapivě jsem zjistil, že je 50 Hz! Myslím, že je to nějaká rezonance. Ale nevím, jaký je rozdíl mezi rezonancí a oscilací. Možná bych měl znovu brýle. Každopádně si myslím, že musím někde přidat pull up / down rezistor.

  HC04 Level converter floating input problem


  Níže bude zkrácen nebo smazáno

  # Dodatky #

  # A1. Deska optoizolovaného / foto reléového modulu relé a schéma #

  Opto izolovaný reléový modul má fotopropojovač, což je 4kolíkový integrovaný obvod. Na následujícím obrázku je photoCoupler PC1 (se 4 piny označenými zeleně 1, 2, 3, 4) a tranzistor Q1. IC nejsou vždy označeny. Na tomto obrázku je PC1 EL354 a Q1 8050.

  Photocoupler input type relay module photo

  Photocoupler input relay module schematic

  Odkazy diagramů

  35: https://i.stack.imgur.com/cWkRi.jpg

  tlfong01: _ ** „Takže Rpi 3V3 GPIO signál může přímo řídit relé.“ ** _: Neměli byste to říkat, protože čtení tohoto řádku může budit dojem netechnických lidí, mohou přímo připojit pin GPIO na RPi na cívku relé. Se zdrcujícími důsledky ... Existuje důvod pro přidání 2N3904 ... Měli byste říci _ "Takže GPI signál 3V3 GPIO RPi může přímo řídit relé ** modul **" _ místo ...
  Děkuji, že jste poukázal na mou neopatrnou chybu, že jsem nemyslel na netechnické lidi. A když jsem provedl opravu, zjistil jsem, že jsem udělal další chybu, když jsem vložil dva stejné obrázky KY019. Ve skutečnosti by první měl být schématem modulu SparkFun.
  Žádný problém, jsme tu, abychom si navzájem pomáhali ... :-)
  Důvodem je nesrovnalost při použití GPIO přímo oproti GPIO s řadičem je, že řadič je určen k dodávání konkrétního napětí (5V). Naproti tomu logický kolík 3,3 V je specifikován s prahovými hodnotami označujícími rozdíl mezi nízkou a vysokou. [Pro pí] (https://raspberrypi.stackexchange.com/a/77192/5538) to znamená * vše nad 1,3 V je vysoké *. Pokud se potápíte odporem vůči zemi (tj. Tažením proudu), měli byste dostat 3,3 V, ale to pravděpodobně není to, co dělá vstup na relé - plave.
  @goldilocks: Ano, je to matoucí. OA říká, že jeho reléová souprava používá tranzistor NPN ke spuštění relé [cívka]. Zdá se, že jedna odpověď navrhuje upravit tranzistor [na BC5468]. Dalším návrhem je použít darlington ULN2803, .. Potřebuji si přečíst komentáře ještě jednou, abych si vyčistil mysl.
  Předpokládal bych, že se bipolární tranzistorová základna vznáší, ale nemusím být úplně správný: https://electronics.stackexchange.com/a/56011/52138 ... Také na základě toho je základna pravděpodobně stažena dolů relé (jak ukazuje vaše schéma). A pravděpodobně můj kousek o logických úrovních neplatí ....
  Myslím, že rezistor NPN BJT BE má alespoň dvě použití. 1. přepnout rychleji, 2. obejít svodový proud CB. https://electronics.stackexchange.com/questions/24010/does-any-current-flow-through-c-e-of-npn-bjt-when-the-base-is-floating. Jinými slovy, rezistor BE vypadá jako výtah, NENÍ tam, aby změnil stav plováku do stavu „plováku“.
  Připadalo mi, že moje dlouhá odpověď je příliš dlouhá a špinavá. Takže se snažím odstranit nudné části a udělal z toho jakýsi odkaz, pouze pro uživatele, kteří chtějí znát podrobnosti. Jen jsem četl, že SE povzbuzují klást otázky a odpovídat sami na sebe. Možná zkusím odstranit části své dlouhé otázky jako odpověď na vaši otázku.


  Tyto otázky a odpovědi byly automaticky přeloženy z anglického jazyka.Původní obsah je k dispozici na webu stackexchange, za který děkujeme za licenci cc by-sa 3.0, pod kterou je distribuován.
  Loading...